Jørgen Riecks Arkæologiske Samling, beliggende på Egebjergvej 4 i Svenstrup, Nordborg, åbner sine døre for alle historieentusiaster. Samlingen er resultatet af Jørgen Riecks livslange passion for arkæologi, og den rummer mere end 50.000 effekter, hvilket gør den til en af de største privatsamlinger i Danmark.
En rejse gennem oldtidenDe besøgende får en unik mulighed for at dykke ned i Danmarks rige historie gennem de mange artefakter, der spænder over flere tusinde år. Uanset om du er en erfaren arkæolog eller blot nysgerrig på vores fortid, vil samlingen give dig indblik i en svunden tid.
Forfriskninger og souvenirsUnder besøget kan du også nyde en kop kaffe og købe postkort, der er tilgængelige på stedet. Disse små pauser giver mulighed for at reflektere over de mange indtryk og måske tage en lille souvenir med hjem.
Praktisk informationArrangementerne finder sted på følgende datoer, alle med fri entré:
- Tirsdag den 6. maj 2025 kl. 13:00
- Søndag den 11. maj 2025 kl. 13:00
- Tirsdag den 13. maj 2025 kl. 13:00
Sted: Jørgen Riecks Arkæologiske Samling, Egebjergvej 4, Svenstrup, 6430 Nordborg
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her