Bliv administrationselev hos LINAK og kickstart din karriere i en international virksomhed

dato

Vil du være elev i en innovativ virksomhed, der er i udvikling? Så bliv en del af LINAK!

Som trainee inden for administration hos LINAK, får du en enestående chance for at få dig en 2-årig uddannelse, hvor der er fokus på din faglige og personlige udvikling.
Du får mulighed for at afprøve og udvikle dine kompetencer med dygtige og engagerede kolleger på tværs af organisationen i ind- og udland.

På LINAK er kontoruddannelsen mere end blot en traditionel kontoruddannelse. Du får en dybdegående forståelse af, hvordan en international produktionsvirksomhed fungerer, samt værdifuld viden og praktiske færdigheder, så du er godt rustet til at indlede din fremtidige karriere.

Vi vil sammensætte et forløb, hvor du får et selvstændigt ansvar, og hvor du i de forskellige afdelinger kommer igennem følgende arbejdsopgaver:

  •  Customer Service (1. års elev) Ansvar for ordrebehandling til datterselskaber globaltKoordinere ændringer af ønsker fra datterselskaber og kunder

  • Daglige rutiner med fokus på kundeservice

  • Bred kontaktflade internt og globalt

Indkøb (2. års elev)

  • Ansvar for udvalgte leverandører i ind- og udland

  • Afgive indkøbsordrer

  • Rykke for leverancer og forespørgsel om ændringer

  • Udsende forecast til leverandører

 Produktionsplanlægning (2. års elev)

  • Planlægge produktionsordrer der sikrer, at produktionen forløber effektivt og opfylder efterspørgslen

  • Tæt koordinering imellem forskellige afdelinger, herunder indkøb, lager og salg.

Derudover har vi mulighed for at give et dagligt indblik i afdelingerne; Økonomi, Shipping, HR og Produktionen, således en bredere forståelse og samspil mellem afdelingerne kan opnås. 

Der er mulighed for at komme ud og besøge et af vores datterselskaber i udlandet.

Vi leder efter dig som:

  • har lysten og viljen til at lære nyt

  • er positiv, imødekommende og kan lide at kommunikere med andre mennesker

  • er fleksibel og har gå-på-mod

  • brænder for at skabe struktur og er god til at bevare overblikket

  • er robust og trives i en til tider travl og hektisk hverdag

  • er god til at samarbejde, men også kan arbejde selvstændigt

  • taler både dansk og engelsk på et højt niveau

Som elev hos LINAK sørger vi for, at du får et struktureret introforløb og hjælp fra erfarne kollegaer, som står klar til at byde dig velkommen. Desuden får du mulighed for at blive en del af et socialt netværk med øvrige elever og lærlinge hos LINAK A/S, samt deltage i vores årlige arrangementer. Vi er stolte af, at vi i 2023 vandt årets læreplads inden for Administration i Syddanmark.

 Hovedforløbet tager to år. Det er en vekseluddannelse, og i de to år er der op til syv skoleuger. Læs mere om uddannelsen her: https://www.bcsyd.dk/hovedforloeb-paa-mommark/kontoruddannelser-i-mommark/administration-i-mommark

Forventet start er 1. september 2026.

Ønsker du flere oplysninger, er du velkommen til at kontakte HR Konsulent, Line Jessen på tel: 73 15 17 45.

Hvis ovenstående lyder som noget for dig, så ser vi frem til at modtage din ansøgning, som består af CV, motiveret ansøgning samt karakterer.

Ansøgninger vurderes løbende så søg hurtigst muligt. Stillingen lukkes, når den rette kandidat er fundet. (Eventuelle ansøgningsfrister er systemgenererede og er ikke fastsat af LINAK).

 LINAK A/S
Group Headquarters
Smedevænget 8, Guderup 
6430 Nordborg

INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Sønderborg Kommune

-Virksomheden tilbyder:

-Arbejdsgiver:

LINAK A/S, Smedevænget, 6430 Nordborg

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 14-01-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/CV/FindWork/Details/46590f39-fdc5-4fc7-91c1-0623d3b2c069

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet